kolmapäev, 3. oktoober 2012

Jaan Kross “Kolme katku vahel” 1.osa kokkuvõte peatükkide kaupa


Jaan Kross “Kolme katku vahel” 1.osa

  1. peatükk
Linna tuli mingi rändtsirkus vms koos köielkõndijatega. 10a poiss Pall (= Balthasar Russow = Rüsso) läks neid oma õpetaja Frolinki keelust hoolimata vaatama. Ta ronis Oleviste torni, sest sealt läksid need köielkõndijad köie peale. Enne köiele astumist rüüpas köielkõndija-poiss mingist peekrist. Pall arvas, et see jook andis talle lennuvõime vms. Hiljem rääkis ta sellest oma sõbra Märteniga ja too ütleb, et kolmel selgel ööl enne etendust laotavad nad kaks rasvatatud vasikanahka vaiksessekohta maha ja koguvad kaste sealt pealt kristallpudelikesse. Kaste joomine pidigi andma neile lennuvõime. Pall üritas ise ka mööda võrgupuud kõndida, aga midagi ei tulnud välja ja ta kukkus (eriti ei saanud haiget).
  1. peatükk
Bartholomeus Frolink (= Panis Quotidianus = Kannikas = Meus)oli Pallu õpetaja triviaalkoolis. Ta oli tulnud Maarjamaale 2 aastat tagasi purjetades. Igatahes Frolink läks Pallu koju, et tema isaga (ta oli voorimees Siimon) õiendada sellepärast, et Pall neid köielkõndijaid vaatas. Isa polnud kodus, aga Pallu ilus vanem õde Annika oli. Frolink armus Annikasse. Pall nägi neid kahte mingi põõsa taga suudlemas ja lubas suu pidada, kui nemad Pallu isale tema tembust ei räägi. Kui isa tuli, seletas Frolink, et ta oli tulnud hoopis küttepuid kooli jaoks paluma.
  1. peatükk
Möödunud on 3 aastat. Annika ja Meus olid abiellunud. Kati-tädi oli Kurglalt linna perenaiseks kamandatud, isa oli pulmaõlle pärast muretsenud ja väga kaua otsiti ja arutati pulmakleidi riide üle, mida pistemaakler Jakob Kimmelpenningilt ostmas käidi (Annika, Siimon ja Pall käisid). Vahepeal hakkas Kimmelpenningul paha (midagi südamega) ja ta istus maha. Soovitati võtta halli kassi verd leige õllega või konnakoibi. Kimmelpenning käskis Pallul kirjutada kirja ühe surnud mehe kingsepp Schröderi eest, et Warburgi kraamerid Tallinnasse ei tuleks. Pall kirjutas saksa keelse kirja valmis ja tal lubati sellest ainult oma isale rääkida. Veel lubas Kimmelpenning aidata Pallul Saksamaale kooli saada. Ütles, et kui poiss piisavalt õppinud on, tuleks Siimoniga tagasi, saaks arutada.
  1. peatükk
Pall ja Märten (kuskil 20a mõlemad nüüd)olid pikal teekonnal, ma ei tea kuhu, aga igatahes Tallinnas Viru väravate juures käisid nad ka. Käisid Kivisilla ümbruses. Lasnamäele läksid. Vaatasid Ülemiste järve. Pall küsis Märtenilt tema isa kohta ja ta rääkis, et ta oli olnud Tallinna laevamees, rääkis eesti ja rootsi keelt. Märteni ema oli katku surnud, kui poiss oli seitsmene. Kuidagi olid nad jõudnud kuskile Jänese külla, kui nad nägid hunte. Hundid piirasid nad sisse, aga poisid suutsid nad minema hirmutada. Jõuti Kurgla tallu, kus elasid Kati-tädi, onu Jakob, tema poeg Jürgen ja üks tüdruk Epp. Räägiti kui raske on kümnis ja kui ebaausalt seda võetakse. Pall ja onu Jakob läksid Antoniuse-härra juurde, et rääkida oma raskest elust. Viimane lubas makse mitte tõsta ja pakkus mõlemale veini. Ta oli üllatunud, kui haritud Pall oli. Igatahes olid vahepeal Epp ja Pall üksteisse armunud, nad tegid koos metsa ja pärast suudlesid ja olid koos. 4. pt räägiti ka Tegelmeistrist, kellest oli saanud Niguliste pastor ja uueks triviaalkooli rektoriks oli saanud Sumi-isand, kellega Pall hästi läbi sai.
  1. peatükk
Pall oli kolinud 1857.a Meuse ja Annika juurde elama, sest nende korterist oli tal lähem kooli minna. Meus hoidis oma naist väga. Ühel päeval koputati nende uksele. See oli füüsikuseisand (doktor) Matthias Friesner, kes teatas, et ta oli selle maja ära ostnud. Pall küsis, kas nende pere peab nüüd uue korteri ostma, aga Friesner oli väga rõõmus, et nad seal elavad, ega ajanud neid kuhugi. Ei läinud kaua, kui doktor ise nende juurde sisse kolis. Ta tõi kaasa ka salapärase kasti, milles oli luukere (arstina oli tal seda väga vaja). Vahepeal tuli ka Märten külla ja mõlemad poisid tegid doktorile väikeseid töid ja said natuke raha. Olid jutud, et varsti peaks Katharina Üksnurmelt Tallinnasse tulema. Räägiti sellest, et jõuludeks võib sõda käes olla, Moskva võib peale tungida. Arutati, kelle käest sõjalist abi võiks saada. Pall jõudis selgusele, et Rootsilt. Sõda aga ei paistnud tulevat, niisama räägiti. Ka Katharina-proualt tuli mingi kiri, kus ta rääkis ettekuulutatust jms.
  1. peatükk
Oli laupäev, 22. jaanuar. Pall ja Friesner hakkasid minema Vegesackide juurde, sest raehärra ja ta pere olid kõik kuumatõve käes pikali maas. Samal hommikul oli Moskva vägi (40 000 meest) Tartusse tunginud, rüüstates ja põletades. Eesotsas olevat Astrahani khaan Žig-Alei. Katharina püüdis parajasti Tartust Tallinnasse pääseda. Frolink küsis Pallult, kas 20 margast piisaks tema esimesteks kuudeks Marburgis. Pall vastas, et oleks, kuigi mõtles, et tegelikult elaks ta sellest lausa pool aastat ära. Et seda teenida, palus Frolink Pallul toimetada üks kiri (mida dr parasjagu kirjutas) otsekohe üle mere Turu hertsogile. „Võta 2 hobust ja ree. Paap (doktori tumm abiline) tuleb sulle küüdimeheks. Pall oli nõus. Võtsid igast varustust kaasa, Friesneri pitsatsõrmuse koopia ja kirja aadressiga: Üliaulisele ja Kõrgestisündinud Vürstile ja Isandale Härra Johanile Rootsi Kuningriigi Pärusvürstile ja Hertsogile Soomes minu Armulisele Härrale. Teel oli jube külm. Jõuti pärale. Sõdur juhtis Pallu vahtkonnaülema juurde, too käskis Paabu ja hobuste eest hoolt kanda ja Pallu lipnik Boije juurde viia. Sealt edasi juhatati Pall härra Henrik Claesson Horni juurde. Pall näitas Hornile oma sõrmust. Horn tahtis ka kirja endale, kuid Pall ütles, et tahab selle siiski isiklikult hertsogile anda. Siiski võttis Horn kirja ära ja viis ise hertsogile. Hetke pärast kutsuti Pall hertsogi juurde, sest too ei uskunud, et kiri ehtne on. Pall veenis teda ja hertsog küsis veel Katharina-proua kohta. Hertsog lubas doktoriga ühendust pidada ja andis Pallule Katharina jaoks ühe kalli kaelakee. Härra Horn maksis Pallule ka 20 marka.
  1. peatükk
Kirjeldatakse Pallu ja Paabu tagasiteed. Kui nad olid juba suhteliselt kohal, nägid nad Märtenit, kes auke jäässe raius, et kalad hingata saaksid. Natuke räägiti sellest, et venelased ka Narvast üle piiri olid tulnud. Vahepeal oli Katharina (26a) nende koju jõudnud. Tutvuti. Millegipärast andis ka Katharina Pallule 25 marka. Siis riputas Pall ka hertsogi kingituse Katharinale kaela. Pall kutsuti õhtusöögile. Õhtusöögi ajal katsus Katharina Pallu jalga ja surus ennast tema vastu. Kui nad kahekesi keldrist veini läksid tooma, suudles Katharina teda. Vahepeal oli õhtusöögile saabunud Salomon Henning. Varsti läks Pall ära. Annika ja Meuse juures ta pikalt ei peatunud, läks edasi Märteni poole ja lubas ka isa juurest läbi käia. Isa juures suri ära Peep, tema sulane, kes oli kuskil noolega pihta saanud. Räägiti Algusest ja Otsast.
  1. peatükk
On koolilaskepäev (14. mai) ja Pall oli Niguliste kirikus. On mingi rongkäik (ka Pall on seal), kuigi vihma sajab. Järsku see rongkäik peatatakse ja mitu ratsanikku lähevad ruttu mööda. Härra Sum läheb neile Raekotta järgi. Paar päeva tagasi olid venelased vallutanud Narva. 17. juunil saatis maapäev Tartus abikirja Taani Christianile ja 23. juunil hertsog Johanile Turusse. 13. juulil ollakse Pallu juures kodus, räägitakse Friesneri, Katharina ja teistega. Mingil hetkel pidi Pall Katharina koju saatma. Oli äikesetorm. Katharina räägib Pallule, et ta on ära nõiutud, täpsemalt aga ei seleta. Ükspäev läheb Pall Märtenit vaatama, kes nüüd marsenklemer (mingi mere/paadimees) on. Märten räägib, kuidas laevastikul läheb ja millised on reeglid laevas (kui teed mingi vea, puuakse üles). Märten soovitas Pallul rääkida kaaperlaevadest oma kunagise koolivenna, Kaspariga, kes nüüd oli laeva „Minerva“ butteler. Kodus rääkis Meus, et Šuiski on Tartu ümber piiranud. Härra Horn oli nende juurde tulnud. Tal oli põrn haige ja pealegi tahtis ta samuti kuulda kaaperlaevadest. 20. juuliks oli Tartu langenud. 25. juulil kuulutas härra Monninkhusen end Taani kuninga asevalitsejaks Eestimaal. Pall kuulis doktori ja Katharina vestlust, kus viimane ütles, et doktor on ta ära nõidunud.
  1. peatükk
Oli november. Pall ja onu Jakob ratsutavad. Härra Horn sõitis minema.
Vabandan, aga edasi kahjuks kokkuvõtet ei ole :( Loe ise 9.-10. pt. Sorri tõesti :D

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar