teisipäev, 9. oktoober 2012

T. Morrison “Armas” kokkuvõte

T. Morrison “Armas” 

1988 aastal sai "Armas" (Beloved) Pulitzeri kirjanduspreemia. Raamat on valitud maailma parima 100 ingliskeelse raamatu hulka ning ta on saanud hulgaliselt muid auhindu. Aastal 1998 tehti raamatust film (peaosas Oprah Winfrey).

Chloe on varasest noorusest peale huvitatud olnud kirjandusest ning seda ta on ka õppinud mitmes erinevas USA ülikoolis. Enne oma hittromaani "Armas" avaldamist kirjutas ta ka mitmeid teoseid, mis kattuvad ka Armsa temaatikaga. Mõned ei salli Toni Morrisoni üldse - teda süüdistatakse rassismi õhutamises ning liiga šovinistlikus lähenemises maailmas. Eks see olla mingil määral õigustatud, sest ta on väitnud, et valged inimesed on süüdi mustade kuritegevuses ja harimatuses jms.

Raamatut on pühendatud 60 miljonilile või rohkemalegi - sellega viitab autor neegrite orjaajastule. Teos põhineb tõesti sündinud lool.

Teos keerleb kahe tegelase ümber - endine neegerori Sethe ning tema tütar Denver. Samuti on teisi tegelasi - Armas, Paul D, vanaema Baby Suggs pojad Howard ja Bugler ning teised.

Sethe tapab ühe oma tütre ära, sest ta kardab, et "valged tulevad ja võtavad ta ära". Laps hakkab kummitama nende majas, kuni üks päev ilmub nende juurde Armas, kes Denveri ja Sethi arvates ongi see laps, kes oli tapetud imikuna.

Tegemist on teosega, kuhu on põimutud mitmesuguseid lugusi, mis kõik näitavad kui raske oli mustade elu tollel ajal; kuid teose põhimotiiviks jääb ikkagi lugejaks selgeks tegemine, miks Sethe tappis oma lapse. Ja mitte ainult selgeks teha, vaid ka õigustada seda. Ja kui mingi hetk lugeja ikka ei saa aru, siis räägib Sethe veel ühe loo sellest, millistes loomalikes tingimustes nad pidid töötama, elama- mida kõike nad pidid üle elama.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar