esmaspäev, 1. oktoober 2012

Walter Scott "Talisman" kokkuvõte


Walter Scott "Talisman"

Rüütel, sir Kenneth, saadetakse tähtsa sõnumiga – jätkata rahu ning väed välja viia Palestiinast, Engaddi eremiidi juurde. Teel eremiidi juurde kohtab ta saratseeni, Ilderimi ehk Shiirkoofi. Peale kahevõitlust, sõlmivad nad vaherahu. Kuningas Richard on haige ja ristisõdijate laagris plaanivad markii Conrad de Montserrat ja Templiordu suurmeister vandenõu tema vastu. Laagrisse saabudes on Sir Kennethiga kaasas muhameedlasest arst el Hakim, kes on maskeeritud Shiirkoof. Algul kuninga põetaja lord Thomas de Vaux takistab võõramaalasest arstil kuninga juurde minna, kuid nähes, sir Kennethi teenri tervenemist, mõtleb ta ümber. Kuningas manustab arsti segu ning peagi palavik alaneb. Samal ajal markii de Montserrat ässitab Austria Leopoldi, kuningas Richardi vastu üles. Hiljem markii de Montserrat räägib kuningas Richardile, et Austria Leopold kiskus inglise lipu maha ning pani enda oma asemele. Kuningas Richard rebib Austria lipu tükkideks ning paneb inglismaa lipu tagasi. Ta määrab sir Kennethi seda valvama, kuid kuninganna Berengaria meelitab pettuse abil rüütli oma postilt. Rüütel jõuab tagasi liiga hilja ning leiab, et lipp on varastatud ning ta koer suremas. El Hakim lubab sir Kennethi koera ravida ning pakub välja, et sir Kenneth võiks põgeneda kuningas Richardi karistuse eest sultan Saladini juurde. Sir Kenneth keeldub ning läheb kuningas Richardi juurde. Kuningas Richard saab vihaseks ning sir Kenneth peab surema. Hoolimata kuninganna Berengaria, kuninga nõo Edithi ja Engaddi eraku palumisest, ei muuda kuningas oma otsust. El Hakimil õnnestub rüütli elu päästa ning nad lahkuvad laagrist. Sir Kenneth saab teada, et Shiirkoof ja el Hakim on sama isik. El Shakim maskeerib sir Kennethi tumedanahaliseks nuubia orjaks ning ta naaseb koos koeraga laagrisse, et leida lipu varas. Sir Kenneth nurjab fanaatiku katse kuningas tappa ning saab ise kriimustada. Kuningas Richard taipab, et nuubia ori on sir Kenneth, kuid varjab seda. Koer süüdistab markii de Montserrat ning nõukogu otsustab korralda rüütlivõitluse markii ja kuninga asetäitja vahel. Neutraalse võitluspaiga leidmisel kasutatakse sultan Saladini abi. Sultan Saladin oli ennast maskeerinud nii saratseen Shirkoofiks kui arst el Shakimiks. Sir Kenneth võidab ning paljastatakse ta õige identiteet – David, Šotimaa kuninglik prints. Tänu oma tiitlile võib ta nüüd abielluda oma südamedaami Edith Plantagenetiga.
Tegelaste iseloomustus

Rüütel, sir Kenneth, on kaks aastat Palestiinas sõjaretkest osa võtnud. Ta on tugev ja vastupidav, ta on võimeline suurteks pingutusteks. Teda kutsutakse Leopardi rüütliks ning ta on tuntud, kui osav võitleja ning ta on vapralt tegutsenud lahingutes. Ta on aus, erinevalt teistest ristisõdijatest, ei pressinud ta altkäemaksu vaestelt pärismaalastelt, kui raha oli otsakorral. Rüütel oli inimlik, kuna ta tegi vigu. Kui sõnumitooja kutsus teda endaga kaasa, valis rüütel kohustuse asemel leedi. Ta on ustav kuningas Richardile. Peale seda, kui Richard andis ta orjaks el Hakimile, tuli ta tagasi ning isegi maskeeritult oli valmis kuningat kaitsma oma elu hinnaga. Ta ei olnud arg, isegi siis, kui talle pakuti võimalus põgeneda saratseenide poolele ning pääseda kuninga karistusest, lükkas ta pakkumise tagasi.
Sultan on tähtsaim kõrvaltegelane, sest ta on ainus oluline mitte kristlane vaid moslem. Ta oli tugev ning võitluses osav. Sõlmides vaherahu ristisõdijaga, ei murdnud ta oma sõna, olles sõnapidajamees. Mängides arst el Hakimi hoolitses ta oma patsientide eest ning uskus, et kõigil on võrdsed õigused arstiabi saamiseks. Ta arvas, et viletsa sulase, vaese koera või võiduka kuninga ravimine on ühesugune. Sultan Saladin on tuntud, kui suuremeelne ja vapper vaenlane.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar