kolmapäev, 14. november 2012

Anton Tšehhov "Daam koerakesega" lühikokkuvõteNovelli “Daam koerakesega” kirjutas A. Tšehhov 1899 a. ajal mil ta viibis Jaltas tuberkuloosi ravimas. Novell jutustab selle ajastu korraldatud abieludest, armastuse leidmisest, petmisest ja õnne otsimisest. Sellest novellist tulevad väga selgesti välja probleemid mida tekitasid vanemate korraldatud abielud. Abielu oli kui äritehing ja paari pandi vastavalt seisusele.
Meespeategelane Dmitri Dmitritš Gurov on igavlev pangaametnik kes puhkab Jaltas ilma oma perekonnata. Gurov abiellus väga noorelt ja tema abielust puudub armastus. Oma naist ta põlgab, peab teda rumalaks ja kitsarinnaliseks. Üleüldse suhtub Gurov naistesse väga halvasti, ta peab naisi “alamaks rassiks”.  Kuna ta on oma naist pidevalt erinevate naistega petnud ja ükski nendest naistest pole temas kunagi mingit sügavamat tunnet tekitanud arvabki ta naistest äärmiselt halvasti. Gurovi elu muutub täielikult kui ta märkab oma puhkuse ajal noort daami keda keegi ei tunne.
Naispeategelane Anna Sergejevna on üksildane ja kurb noor naine kes puhkab oma väikese valge koerakesega mereäärses kuurortis ja tunneb igavust. Ka tema on abiellunud noorena ja ilma armastuseta.  Ta suhtub oma abikaasasse üsna üleolevalt, peab teda lakeiks.
Esialgu plaanib Gurov Annaga vaid pisikest igavust peletavat seiklust.  Mida kauem nad aga suhtlevad seda sügavamaks muutuvad nende tunded.  Kuigi Anna peab oma seiklust Guroviga valeks ja arvab, et sellega ei peta ta oma meest vaid ennast ei suuda ta ka suhet lõpetada. Ta teeb endale etteheiteid, arvab et Gurov ei pea temast lugu. Kui nad oma endiste elude juurde tagasi on sunnitud pöörduma ei suuda Gurov Annat unustada, nagu oma varasemaid armukesi. Gurov ei suuda enam rõõmu tunda oma senisest elust ega seltskonnast kellega ta suhtleb. Ta sõidab Peterburgi Annaga kohtuma. Ka Anna ei ole Gurovi unustanud. Nad otsustavad edaspidi kohtuda Moskvas. Anna valetab oma abikaasale et käib Moskvas arsti juures, tegelikult aga kohtub seal Guroviga. Kuigi nad kohtuvad tihti ja armastavad teineteist on nad tegelikult sügavalt õnnetud. Nad saavad aru et ei saa oma elu muuta ja peavad ka edaspidi vales elama.
Novelli lõpp jääb üsna lahtiseks, nii et igaüks võib mõtelda omale meeldiva lõpu. Kuid arvestades aega kus tegevus toimus siis ilmselt elasid nad edasi oma õnnetutes abieludes aeg-ajalt kohtudes.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar