neljapäev, 15. november 2012

M. Bulgakov "Koera süda" kokkuvõte

  M. Bulkakov "Koera süda"

  Süžee
  Tegevus toimub 1924/25 aasta suvel Moskvas. Professor Preobraženski avastas mooduse inimesi nooremaks muuta sisestades neile loomade näärmeid. Oma seitsme toalises korteris tal on patsientide vastuvõtt, kiud tema korterisse pannakse elama teisi inimesi. Professorilt nõutakse kahe toa vabastamist, kuid ta keeldub ja helistab oma mõjuvõimsale patsiendile ja ta jäetakse jahule. Preobraženski toob õuest koera ja käsid teenijal hoolitseda tema eest. Nädala pärast muutub Šarik ilusaks ja toredaks koeraks. Talle sisestatakse Klim Tšugunkini, kes oli kurjategija, sisenäärmed ja ekperimant läheb õigesti ning Šarik hakkab inimeseks muutuma: ta kasvab pikkemaks, karvad kukkuvad välja ja ta õppib rääkima. Nelja nädala pärast ta on juba väikest kasvu ja ebameeldiva väljanägemisega inimene, kes ropendab, suitsetab ja mängib balalaikat. Mõne aja pärast ta palub professorilt teda sissekirjutada ja valib endale uue nime.
  Koera elust jääb Šarikovil viha kasside vastu. Ja selle viha tõttu on ta uputab kogu korteri vees. Preobraženski, Bormental ja Šarikov söövad, professor püüab õpetada Šarikovile häid kombeid. Kui ta saab teada, et Sarikov loeb Engelsi ja Kautski kirjavahetust ja lisab, et kõik tuleb muuta, sõimab professor teda arengu alumiseks astmeks ja käsib visata kahjuliku raamatu ahju. Hiljem Šarikov näitab dokumenti, et talle tuleb anda ühe toa selles korteris, võtab professori kabinetist raha ja samal ööl tuleb koju tagasi purjus, kahe sõbraga, kes varastavad professorilt tuhatoosi ja mütsi.
  Samal ööl oma kabinetis professor Preobraženski vestleb Bormentaliga sellest, et toredast koerast sai selline inimene.Kõige kohutavam on see, et tal pole enam koera vaid inimese süda. Ta on veendunud tema ees on Klim Tšugunkin kogu oma kuritegudega.
  Ükskord koju jõudes näitab Šarikov dokumendi, et ta on linnapuhastaja tänavaloomadest ( kassidest jne.) . Mitu päeva hiljem oob koju neiu kellega ta abielluda tahab. Professor jutustab neiule Šarikovi minevikust, neiu nutab. Järgmisel päeval üks professori patsientidest toob talle pealekaebamise, mille oli Šarikov kirjutanu.Preobraženski käsib Šarikul majast lahkuda aga too võtab välja revolvri.
  10 päeva hiljem korterisse tuleb uurija, et arreteerida professori ja doktori, süüdistades neid Šarikovi tapmises. Kuid professor seletab, et Sarikov on koer keda ta opereeris. Tuppa tuleb koer, kes kõnnib tagakäppadel ja istub tugitooli.Uurija kaotab teadvuse. Möödub kaks kuud. Šarik uinub vaibal, professori korteris kõik on korras.


  Teose tegelaskond
Preobraženski – professor, kirurg ja eksperimentaator, töötav selle üle, et si nooremaks teha neile näärmei transplanteerides. Talvel toob koju kodutu koera, annab talle nime Šarik ja kasutab keda katseloomana ja koos dr. Bormentaliga teevad talle aju operatsiooni.
Teose alguses professorit näidatakse kui suurteadlast, kes üritab distantseeruda maistsetest probleemidest, võrdlused maagiga ja Loojaga pole kogematud. Eidates nõukogude võimu rabikaalsuse ja vägivalla pärast, ta ütleb monologi terrori mõtetusest ja sellest, et hellutus on ainus õige viis mõjutada elusolendit. Šarikovi ja professori konflikt meenutab “isade ja laste” konflikti. Aru saades, et ta on ellu äratanud Tsugunkin, ta otsustab uueks operatsiooniks, et muuta kõik tagasi.

Šarik / Šarikov – kodutu koer, kes elab Moskvas. Oma nime ta saab teose alguses, kuid väliselt see talle ei sobi. Mitu päeva ta elab professori korteris enne operatsiooni. Mitu korda näidatakse koera seotust stiihilise algega ( osutab agresiivset vastupanu sidemete vahetamisel, hävitab öökulli topist). Šariku keha kasutatakse inimorganite transplanteerimiseks, pärast seda ta muutub Šarikoviks. Mõne nädala pärast teist operatsiooni ta muutub jälle koeraks. Ta lamab professori kabinetis, jälgib professorit ning ei mäleta seda, mis on juhtunud
Šarikov on ekperementaalne olend, kes on tekkinud meditsiinilise eksperimendi tulemusena. Samm- sammult ta muutub aina rohkem inimesele sarnasemaks nii füüsiliselt, kui ka vaimselt, mis väga koomiliselt ühtib tema koera algega. Šarikov ähvardab revolvriga Preobraženskit ja Bormentali. Pärast sundoperatsiooni muutub tagasi Šarikuks.
Švonder – maja komitee esimees, mis on organiseeritud Preobraženski majas. Õpetab Šarikovi, et too on ühiskonna täisväärilineliige. Inspireerib Sarikovi kirjutaba pealekaebamise.

Tegelased jaotuvad positiivseteks (Bormental, professor), negatiivseteks (Šarikov, Švonder) ja neutraalseteks (Šarik).
2
Tegelaskujude analüüs

Šarikusse lausa tahad suhtuda kaastunnega. Ta on tark, vaimukas, tähelepanelik. Kaastunne võib teha märkamatuks tema teised omadused: iroonilisus, viha uksehoidjate ja kojameeste vastu, teenerlik meelitlevus. Esimeses peatükkis Bulgakov ei idealiseeri tegelast.
Šarikule on tähtis söök, soojus ja turvalisus. See mõjutabki tema suhtumist inimestesse, teisuti öeldes ta «müüb oma hinge» sellele, kes annab talle tükike vorsti. Professor on peremees ja Šarik on valmis teda teenida. Doktor ei ole koera mõistuses seotub toiduga ja kuna tema hammustamine jäi karistamata jäi ta lihtsalt «hammustatud. Darja - «köögi kuninganna», temaga tuleb sõbrustada, Zina on teenija ja järelikult ta peab Šarikut teenindama.
Šarik on tugevalt muutunud, Professor tõi koju tänavalt musta, sureva ja kõrvetatud küljega ning näljase koera. Nädalaga ta on muutunud paksuks, ilusaks koeraks. Alguses Šarik tundis muret: «Milleks ma olen professorile vajalik?» (tema kogemus ütles talle, et tasuta ei tee keegi midagi). Sattudes majja ta arvab, et on «koera ravilas» ja kaitses oma elu. Nähes, et teda miski ei ohusta, vaid vastupidi seal on parem, ta kardab sellest kõigest ilma jääda ning mõtleb: «Pekske aga korterist ärge kihutage». Ta otsustab, et professor on teda valinud, sest ta on kõige ilusam. Ta muutub häbematuks ning unustab, et alles hiljuti ta oli tavaline õuekoer ja enam ei kahtle, et miski jätab ta ilma soojuse ja toiduta.


1 kommentaar: