esmaspäev, 12. november 2012

Sass Henno "Mina olin siin" sisukokkuvõte


Mina olin siin.
Sass Henno
Kas inimene kujundab oma saatuse ise või mitte?

 Teose tegevuse keskmes on noormees, nimega Rass, kes käib koolis ja elab koos oma tüdrukuga.Rass on 17-aastane, kelle unistus on saada arstiks.Ta on tark ja intelligentne, sooviga muuta elu paremaks. Kuid kõik hakkab allamäge minema päevast, kui ta satub kokku endise vangiga ja hakkab tegelema narkootikumidega.Otsides kontakte ja müües üha enam suuri koguseid, suudab ta teenida palju musta raha, mis talle hiljem saatuslikuks osutub.
 Rassi sõbrad on halvale teele läinud poisid, kes arvavad, et lihtsam on teenida raha ebaausate võtetega.Üks vanasõnagi kõlab nii, et „ütle, kes on sinu sõbrad ja ma ütlen, kes oled sina“. Võib järeldada, et suurteks mõjutajateks on lähiümbrus ja kaaslased. Keegi ei taha jääda sõprade silmis naerualuseks ega tossikeseks. Kui tegelase ümber oleks olnud  paremad sõbrad, hoolivam perekond, ei oleks ta mässinud end räpasesse ärisse.
 Paraku on nii, et mida rikkamad vanemad, seda helgem elu võsukesel. Kuna Rassil ema puudus ja isaga oli ta tülis ja tema vaateid ta ei jaganud, ei olnud  ka ees ideaale.Töötades pidi ta endale ise leiba teenima ja korteri üüri maksma.Vaesus oli kindlasti suur põhjus, mis viis karmile eluteele tänavatel.
 Kindlasti mängis rolli ka noorus. Öeldakse, et küll hilisemas vanuses targem ollakse. Kuid elus on piisavalt näiteid, kus ka väga vanad inimesed teevad suuri ja mitte eakohaseid prohmakaid.
 Kuigi Rass oli  hea taibu ja mõtlemisvõimega, siis millegipärast ei tulnud ta selle peale, et varastamine ei ole sünnis ja ausa tööga võib närve kulutamata raha teenida. On ju noori küll, kes käivad koolis ja tööl ühaegselt. Kui üks töö saab otsa või kui vallandatakse, otsitakse uus töökoht. Algus on alati raske ja on vaja vaeva näha enne kui rahamägi kerkima hakkab.Peaks olema piisavalt kannatlik ja tahtejõuline.
 Siiski on kõik kinni inimese mõtlemises. Kui ta soovib saada head haridust ja töökohta, peab ta õppima ja mitte kulutama aega ebatarvilikule. Kui ta seda ei soovi, siis teeb ta oma valiku ise. Mida aeg edasi, seda rohkem väärtustatakse teadmisi ja ilma nendeta hakkama saada on päris võimatu.
 Rassil oli valik jätta kõik sinnapaika ja teha oma asja, kuid ju siis oli joovastus kergest rahast suurem.Roll ja vastutus oli suur ja kuidas saakski asja pooleli jätta, kui eesmärk on liigagi lähedal.
 Mida sügavamale Rass vajus, seda rohkem hakkas ta endas ja põhitõdedes kahtlema.Kas elu tüdrukuga, kes sulle korduvalt truu ei ole on väärt ohvrit, et ennast põhja lasta?
Rass seda paraku tegi, võib olla kättemaksust või soovist näidata, et ta saab tematagi hakkama.
 Põhjuseid miks elu allamäge läks oli mitmeid ja ühte nende seast välja tuua oleks raske.Kuid põhiarvamus on, et reaalsust kartes ja sellega kaasa minnes ei saavuta midagi.Targem on ise asjad läbi mõelda ja ise otsustada, vastutades tagajärgede eest.Vähemasti mõistis raamatu lõpuks Rass isegi, et tegu oli lolluse ja rahaahnusega, mis talle kätte maksis.
 See raamat on õpetlik noortele ja nende vanematele, mis võib juhtuda, kui elu eesmärkidest saadakse väga vääralt aru. Raamat meeldis mulle, eriti realistlik sõnakasutus. Hea sisu ja kiire tegevustik haarasid  kaasa.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar