kolmapäev, 17. aprill 2013

David Benioff "Varaste linn" kokkuvõte


"Varaste linn"
David Benioff


David Benioff
David Benioff on 1970. aastal sündinud ameerika kirjanik, stsenarist ja televisiooni tootja. Ta perekond on saksa-juudi päritolu. Kahekümne kahe aastasena töötas ta ööklubi turvamehena ja peale seda keskkoolis inglise keeles õpetajana. Lisaks õppis ta California ülikoolis ja tal on magistrikraad loomingulise kirjutamise programmis.

Inglise keele õpetajana kirjutas ta raamatu "Kahekümne viies tund" mille kohandas hiljem ka filmiks ja sai selle eest palju tunnustust. Ta on kirjutanud stsenaariumi ka mitmetele filmidele nagu näiteks "Trooja" ja "X-mehed" ning ka sarjale "Troonide mäng".

2008. aastal kirjutas ta oma teise novelli "Varaste linn".

"Varaste linn"
Teose aegruumiks on Teise maailmasõja aeg ja tegevus toimub endises Leningradis ehk tänapäevases Peterburis. Leningradi blokaad on kestnud juba mitu kuud ja Krestõ vangla külmas kongis kohtuvad kaks hukkamist ootavat noort meest - ebakindel häbelik teismeline Lev ja uljas südametemurdja Kolja. Kuid NKVD polkovniku kummaline käsk leida tema tütre pulmatordiks neljapäevaks tosin muna päästab neid hukkamisest. Polkovniku käsu täitmine küll oli üsna võimatu, sest Leningradis polnud blokaadi ajal isegi korraliku leiba mitte, rääkimata munadest, kuid meestel oli valik proovida käsku täita või surra. Tosina muna otsingul sattusid nad kokku surnud kanakasvatajaga, inimsööjatega ja rüütliristidega Einsatzkommando võitlejatega. Olles munad sakslastelt varastanud lähenevad poisid taas linnale ning nende pihta avatakse tuli. Eksitus lahendatakse küll kiiresti, aga Kolja on pihta saanud ning sureb. Munajahil oli Lev kohtunud naispartisanist Veraga ja nende vahel tekkis armastus ning peale blokaadi lõppu naasebki Vera Leningradi. Kui jätta välja minu lemmiktegelase Kolja surm, lõppes teos Hollywoodi filmidele omaselt õnneliku lõpuga. 

Kuna tegemist on ameerika kirjaniku toesega, siis on kogu raamatu kohal "meelelahutuslikku" hõngu. Toeses on isegi palju meelelahutuslikku dialoogi ja musta huumorit. Samas annab aga väga hästi edasi kui mõttetu sõda tegelikult oli. Arvan, et see oligi autori põhisõnum. Ükskõik, kelle poolel sa sõdid või kelle poolele sa satud.

Teos on valminud kirjaniku vanaise jutustuste põhjal ja väga palju on laenatud ka toestest "900 päeva" ja "Kaputt". Need kolm faktorit teevad raamatu üksikasjad üsnagi usutavaks.

Minule teos meeldis ja soovtiaksin ka teistele lugeda. Raamatus oli küll palju rõvedaid ja jubedaid hetki, kuid selle tasakaalustasid Kolja must huumor ja Levi äpardused. Sai üsna palju teada Leningradi blokaadiaja venelase elust ja olust.

Intervjuu autoriga: https://vimeo.com/4336313


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar