laupäev, 29. september 2012

A. Kitzberg "Libahunt" kokkuvõte


Libahunt
A.Kitzberg

1.vaatus
On talve õhtu ja rehetares käib ikka usin töö. Vahetevahel kostub õuest huntide ulgumist. Kõik see pere pidi minema muidu nõia tapmisele, kuid läks ainult peremees(50a.) koos sulane Jaanusega (25a.). Koju jäid 8-aastan Mann(Mari), 40-aastane perenaine, 14 aastane Margus ning 60-70 aastane poolpime vanaema. Margus sättis peergu, toa valgustamiseks. Perenaine ketras lõnga. Mann veeris savikul aga aabitsat. Vanamemm oli voodis ja pikutas. Õuest kostis huntide ulgumine aina lähemalt ja lähemalt. Keegi kopsis ukse taga. Mari läks näost valgeks. Kuid kui ta kuulis oma isa ja sulase Jaanuse häält, siis rahunes ta maha. Peremees lükkas ukse kähku kinni. Jaanus viis peremehe püssi tagasi oma kohale. Perenaine küsis imestusega, et kuidas püss märjaks ei saanud. Peremees ütles, et terve tee olid nad selle peal istunud ning püss oli olnud heinte all. Perenaine küsis veel, et kuidas nõia tapmine läks. Peremees ütles, et nõid sai tapetud, kuid ta laps pääses pakku. Perenaine ütles, et neil oli õnne, et nad huntide eest pääsesid ja et hundid on nii jultunud, et käivad juba hoovis toitu otsimas. Ukse taga käis veel üks prõmm. Peremees võttis püssi ja tegi ukse lahti. Uksest tuli sisse üks laps. Mann jooksis savikule ning karjus, et hunt on toas. Peremees ja perenaine vaatasid seda last. Ta oli väga kõhn. Perenaine üritas temaga rääkida, kuid laps ei paistnud temast aru saavat. Siis tõi perenaine süüa ning laps sõi toitu, nagu poleks ta iial enne toitu hamba alla saanud.


2. Vaatus
10 aastat on möödunud. Mari ja Tiina (laps, kes metsast tuli) käisid marjul. Mari oli saanud juba palju marju, kuid Tiina ei olnud saanud ainsatki marja. Ta oli toitnud oravat. Varsti ilmus Tiina vaatavälja Mari. Mari oli imestunud, et Tiina polnud veel ainsatki marja saanud. Tiina läks kodu poole, kuid Mari jäi veel natukeseks ajaks metsa. Mari kuulis, et Margus oli Tiinaga koos. Mari hakkas nutma, sest tema ise ihaldas ka Margust. Tiina põgenes Marguse eest ning hõkas, et ärgu Margus hullaku. Tiina ei teadnud, et Mari oli neid jälginud. Kui Margus koju läks, siis läks Mari Tiina juurde ja rääkis, et jätku Margus rahule, et see on tema jagu. Tiina kohkus ja ütles, et vaene Mari. Mari vastas selle peale, et see on Tiina pärast, et see nii on. Tiina olevat võtnud temalt kõik ära peale ühe, keda ta nüüd üle võtab. Tiina ütles, et ah, Mari. Mari oli vihane ja karjus talle näkku libahunt. Tiina läks näost kaameks. Mari rääkis talle, et ta oli näinud, kuidas Tiina olevat Kivesti Kaarli varsa ära viinud. Tiina oli nüüd selle peale nii kurb, et ta tahtis ära surra.

3. Vaatus
On jaanipäev. Lõke süüdatakse poiste poolt ning tüdrukud mängivad kos teiste poistega nukumängu. Nukumängus otsustatakse paarid. Rahvas räägib ka seal, et Tiina olevat libahunt. Kui Tiina, Mari ja Margus kohale jõuavad, siis kutsutakse nad nukumängu. Nendega samasse mängu veel pannakse ka Märt. Nukumäng algab. Mari loodab, et Margus püüaks tema kinni, kuid Margus ajab Tiinat taga. Mari jookseb Margusele vastugi, et Margus teda püüaks, kuid Margus ei pane teda tähelegi. Rahvas juba hõikab Marile, et ta peab Märdiga leppima, sest Margus tahab Tiinat. Mäng sai läbi. Margus sai endale Tiina ja Mari sai endale Märdi. Mari on jälle vihane ning karjus Tiinale „Libahunt!“ Tiina saika vihaseks ning ütles, et Margus tahab teda. Rahva seast kostub ka sõna „libahunt“. Tiina ütleb, et ta on uhke, et ta on hunt, sest see saab olla looduses vabalt ning seal teda ei kiusata, kuid inimeste seas narritakse teda. Tiine põgenes metsa.

4. Vaatus
Tiina ei olnud tulnud koju 4 päeva. Margus oli juba mures, sest enne on Tiina kolmandal päeval koju tulnud. Isa küsis pilgates Marguselt, et kas Tiine pole veel koju tulnud. Margus sai vihaseks ja ütles, et ei ole. Kuid siis tuli keegi ukse taha. See oli Tiina. Margus oli väga õnnelik. Tiina ei saanud sõnagi suust. Siis ütles peremees, et ta ise tegeleb Tiinaga. Peremees ütles ka nüüd Tiinale, et see on libahunt. Tiina ütles, et nad oleksid võinud ta esimene kord metsa jätta, kuid nüüd ta peab siin piinlema. Tiina kutsus Margust endaga metsa kaasa, et seal nad saaksid elada koos ja abielluda. Peremees ütles, et poisil on aru peas. Tiina ütles Margusele, et kui ta ei tule, siis öelgu seda. Margus ütles Tiinale, et kes neid seal laulatab. Tiina sai aru, et Margus ei taha tulla. Siis ütles Tiina Margusele „Head aega!“ ja läks tagasi metsa.

5. Vaatus
Viis aastat on möödunud. Perenaine ja peremees on surnud, kuid vanaema on siiski veel elus. Vanaema kurdab, et miks küll tema sinna sambaks jäeti ja nooremad inimesed ära surid. Siis ütles Märt, et ta läheb Mari järele. Jaanus rääkis, et ta loodab, et temale ja tema lastele jäetaks siis mingi ruum. Jaanus sai vastuseks, et kuna ta on seda perekonda siin nii kaua aidanud, et siis ta peaks saama endale vähemalt sauna. Jälle on kuulda, et hundid tulevad. Jaanus rääkis, et täna need hulguvad tare ümber. Jaanus rääkis, et nii hale on Mari ja Jaanust vaadata, et neid ei ühenda miski ja veel see kolmas... Vanaema ütles, et kolmas on juba arvatavasti surnud, kuid Jaanus väitis vasta, et see on ikka Tiina, kes võtab inimestelt leiba vastu ja ei ründa inimesi. Siis tuli toauksest sisse Margus. Mari küsib, et kus ta nii kaua oli ja, et vedas tal, et hundid teda ära ei söönud. Margus vastas tusaselt, et pole see Mari asi, kus ta käis. Käib kraapimine ukse taga. Vanaema kardab ning hakkab laulma, et hundid ära läheksid. Käib järsku naisterahva karjatus. Vanaema ütles, et see on Tiina hääl. Jaanus ja Margus läksid väla ja tuppa tulles nägi vanaema, et nende süles on Tiina. Tiinal olid räbaldunud riided seljas. Tiina ütles Margusele, et see polnud tema süü. Tiina on suremas. Viimased laused olid tema suust, et ta ei suutnud hunte tagasi hoida, sest need olid nii näljased. Siis ütles veel Tiina, et tema ei te Kivesti Kaarli värsast midagi ning sonib, et ta on ema juures jälle. Vanaema ütles, et see on surm. Tiina suri ning vanamemm luges veel palveid. LÕPP

35 kommentaari:

 1. Vana sa oled??? Kirjavigu on nagu pori.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Su ema on ka nagu pori

   Kustuta
  2. Mida sa vingud, vähemalt on kokkuvõte olemas.

   Kustuta
  3. KUI vana sa oled ***

   Kustuta
  4. MAMKU EPAAAL

   Kustuta
  5. ära vingu sitaratas, peaasi et infot sai

   Kustuta
  6. käisin pihku peksmas

   Kustuta
  7. Kuidas läks?

   Kustuta
  8. Raamatus olid ka mingid "vaatused" v

   Kustuta
 2. Kui vana oli Mari raamatu lõpus?

  VastaKustuta
 3. Kirjavigu võib ju olla, aga hetkel parim kokkuvõte, mille olen leidnud

  VastaKustuta
  Vastused
  1. sama ma olen ka eleidnud parima kokkuvõte mille olen leidnud aga ikkagi kirjavigu on ikka rohkem kui pori

   Kustuta
  2. Räägib see, kes ei oska normaalset lausetki kokku panna.

   Kustuta
 4. Oi jeerum, sul on ju kõik segi nagu puder ja kapsad. Kust see Märt sinna lõpus sai? Märt läheb Mari järele? Mari oli ju kodus :)
  "Jaanus rääkis, et nii hale on Mari ja Jaanust vaadata" - mis mõttes????
  Ja Tiina ütles Margusele enne metsaminekut "Head aega"?
  Einoh...
  Soovitaks ikka tõesti näidendit ennast lugeda, seda enam, et see pole ju eriti pikk.

  VastaKustuta
 5. Tiina sai surma kuna teda lasi Margus oma püssist.

  VastaKustuta
 6. Ta luges piiblit!

  VastaKustuta
 7. thx dude aitasid hädast välja :D

  VastaKustuta
 8. kes ja milline on selle näidendi peategelane? Plz help :D Milline ta välja näeb, tema iseloom, suhted iseenda ja teiste tegelastega??

  VastaKustuta
 9. kuidas see näidend teile meeldis kokkuvõte kirjutaja?:P

  VastaKustuta
 10. Tragöödia “Libahunt” räägib perest, kelle ukse taha ilmus hirmunud noor tüdruk. Samal õhtul hukati ta ema, kes oli väidetavalt nõid. Perenaine ja peremees otsustasid ta enda juurde võtta ning koos samaealise kasutütre ja suurema pojaga üles kasvatada.

  Hiljem, kümne aasta pärast oli pojal vaja naist võtta, kuid selle juures oli üks asjaolu, millega pidi arvestama: Tammaru suguvõsa oli põlvest põlve oma verega järglasi soetanud ja abiellunud. See tähendas, et poeg Margus pidi oma kasuõe Mari naiseks võtma. Kuna kasuõde Tiina oli ilusam, arukam, südamlikum ja kirglikum, armus Margus hoopis temasse. Pere polnud aga sellega nõus ega lubanud Margusel Tiinat võtta. Ka külarahvas oli Tiina vastu ja uskus Mari juttu, et Tiina olevat tegelikult libahunt, kes kord varsa murdis. Tiina oli löödud ning jooksis ära metsa.

  Marguse pere oli rahul, et tüdrukust lahti said, kuid Margus oli pikka aega norus. Ükskord ilmus Tiina kodu uksele ning kutsus Margust endaga metsa elama. Margus aga kõhkles ning Tiina jooksis nuttes minema.

  Viis aastat oli möödunud. Ema-isa olid surnud. Mari oli Marguse naine, kuid abielurahva suhted olid halvad. Kaua elanud vanaema oli kaotanud silmanägemise, kuid püsis siiski veel elus. Ühel ööl tulid hundid lauda juurde ulguma. Margus võttis püssi, tahtis hunte minema peletada, kuid tabas Tiinat, kes surmavalt haavata sai. Mees viis ta tuppa ja jättis armastatuga hüvasti.

  VastaKustuta
 11. Miks keegi ei suuda ise seda raamatut lugeda? See on ainult tunni lugemine (49lk).

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Raamat ei ole köitev ning aega ei ole

   Kustuta
  2. Jah suht igav. "Meelis,, on parem.:)

   Kustuta
 12. Valus on lugeda sellist teksti.

  VastaKustuta