pühapäev, 30. september 2012

Sofi Oksanen "Puhastus" sisukokkuvõte


„PUHASTUS“ SOFI OKSANEN
Romaan „Puhastus“ räägib läbi aja ühest perekonna loost. Teos kirjutab ajast, kui Eestis olid võimul kommunistid, kuidas elas Aliide tol ajal ning teost rääkis ka Zara loost, mis algas Vladivostokist, jõudis Berliini ning lõppes uuesti Eestis.
Ajas tagasi minnes, räägib teos kahest õest, Aliidest ja Inglist. Inglil oli mees Hans ja laps Linda ning Aliidel oli ainult ühepoolne armastus Hansu vastu. Aliide armastas oma õe meest kogu oma elu, üritades pidevalt Hansu tähelepanu püüda ja Inglit jäljendada, kuid ta pidi alati pettuma - Hansul ei olnud silmi mitte kellegi teise kui Ingli jaoks. Nii surus Aliide oma tundeid koguaeg maha, olles sisemuses kibestunud Ingli ning isegi Linda peale. Aeg oli tol ajal väga keeruline, kirjeldatud oli Vene okupatsiooni perioodi, kui naisi vägistati ja piinati, inimesi saadeti küüditamisele ja Siberisse ning mehi tapeti. Aliide ja Ingel koos lapsega kannatasid venelaste käe all meeletult palju, kuna kommunistid ajasid Hansu taga, aga Aliide ja Ingel väitsid, et ta on surnud. Kuna Aliide ei tahtnud enam kannatada, abiellus ta kommunisti Martin Truuga. Martini töökoht tagas Aliidele turvalisuse venelaste eest. Natuke hiljem saadeti Ingel ja Linda Siberisse, samal ajal peitis Aliide Hansu konkus edasi. Selliste sündmuste käigus muutus Aliide järjest tugevamaks, ettevaatlikumaks ning ka külmemaks inimeseks: ta pidi oma elu veetma koos mehega, keda ta ei armastanud, teisalt peitma armastatud meest konkus.
Zara oli Linda tütar, Eesti päritoluga Vladivostoki tüdruk. Zara oli lihtne ja naiivne neiu, kelle unistus oli arstiks õppida. Kui Zara sõbranna tuli välismaalt neiule külla, seljas uhked riided ja küljes sädelevad ehted, tahtis Zara samamoodi läände tööle minna, et teenida suurt raha, mida kodustele saata ning millega ta saaks oma arstiõpingut täide viia. Zara sõbranna leidis talle läände töö, kuid Zara viidi hoopis prostituudiks. Teoses oli pikalt räägitud Zara läbielamistest, kuidas teda sunniti, ähvardati ja peksti. Zara eesti keele oskuse tõttu sai ta Eestisse. Ta põgenes Paša eest, ta jooksis, hääletas, et leida tee Aliide Truu juurde. Ta teadis, et tal on Eestis sugulane ning arvas, et see on ainus võimalus pääseda prostituuditööst. Nii sattusidki Zara ja Aliide kokku. Algas täielik psühholoogiline mäng: Aliide ei usaldanud Zarat ning Zara kartis oma lugu Aliidele rääkida. Mõlemal oli nii palju küsimusi, kuid väga vähe vastuseid. Kujunes välja, et Aliide varjas siiski Zarat oma kodus Paša eest. Aliidele hakkas tüdruk meeldima, ta soovis, et ka tema enda tütar oleks selline olnud. Nimelt Zara oli kodune, teda huvitas see mida Aliide tegi, aga Aliide enda tütar tahtis ära läände minna, et rikka mehega abielluda ja head elu elada. Kui Paša Zara asukohast aimu sai, tuli ta Zarat otsima. Aliide pani Zara konkusse peitu. Tüdruk kartis, et kõik tuleb päevavalgele, et Aliide annab ta üles, kuna ei taha sellist inimest oma koju. Aliide eitas Pašale Zara kohalolekut samamoodi nagu ta oli varjanud Hansu selles samas konkus ja rääkinud kommunistidele, et Hans on surnud. Teist korda, kui Paša Zarat otsima tuli, tappis Aliide Paša ja tema käsilase ning aitas tüdrukul minema pääseda.
Romaan käsitles erinevaid aegu ja olukordi. Minu jaoks oli raamatu huvitavaim osa lugeda Aliide lugu, kuidas ta sai hakkama ajal, mil oli Vene võim ning milline oli inimeste olukord sel perioodil. Samal ajal oli Aliidel ka salajane armastus, kadedus oma õe vastu, hirm kommunistide ees ja ohverdused enda heaolu pärast. Oli huvitav jälgida Aliide eluteed, kuidas ta muutus teose käigus järjest tugevamaks ja julmemaks, et rasketes olukordades hakkama saada. Oli ka Zara, kelle elutee oli palju tugevust nõudev, kuidas ta tappis oma kliendi, et kindlasti ära põgeneda ning kuidas ta suutis toime tulla selle tööga, mida ta tegi. See raamat näitas, milleks kõik on üks inimene suuteline. Teoses oli läbivaks ka Hans Peki nö päevik, mis andis romaanile tegelikkuses palju juurde. Hansu kirjapanekud andsid nii palju emotsioone edasi: kuidas ta igatses oma naist ja last, kuidas ta ootas, et Inglismaa Eestile appi tuleks, kuidas ta suhtus Aliidesse samas kui lugeja teadis, millised tunded on Aliidel Hansu vastu. „Puhastus“ oli minu jaoks kindlasti väga hea raamat, mida ma lugesin suure huviga.


4 kommentaari:

  1. Lika a somebooodey , thankkka youu - Buk Lau

    VastaKustuta
  2. Kohe üldse ei meeldinud. Sorry.

    VastaKustuta
  3. See on kuidagi kehva. Materjali on vähe. :/

    VastaKustuta