kolmapäev, 3. oktoober 2012

G. Durrell "Minu pere ja muud loomad" põhjalik kokkuvõte


G. Durrell "Minu pere ja muud loomad"

Durrellite perekond elas Inglismaal. Kuna oli hilissuvi, siis kõik see pere jäi haigeks. Kõige vanem poeg – Larry pakkus sõita Korfu saarele, kus oli palav kliima ning ta lootis et kõik pereliikmed terveks saavad. Nii nad kolisidki Korfu saarele,maasikaroosasse majja, kus said sõbraks Spiroga, kes oli sealne taksojuht ja mõnede naabritega. Gerald aga uuris palju lilli ning taimi koos oma sõbra koer Rogeriga. Nad veetsid palju õhtusid, et uurida kõrvaharke, ämblikke ja muid putukaid. Gerry sai aga kuldpõrnikate mehelt endale koduloomi juurde – kilpkonna Achilleuse, tuvi Quasimodo ning veel mõndasid loomi. Geraldi ema hakkab muretsema oma poja hariduse pärast, ning teda hakkab õpetama George, kes on tema venna Larry hea sõber. Kuigi Gerryle eriti teised ained peale bioloogia ei meeldi, suudab siiski George talle nii matemaatikat, kui ka ajalugu ja kirjandust õpetada. Tänu Georgele sai Gerald tuttavaks Dr.Theodores Stephanidesega, kes on samuti loodusehull, nagu ka Gerry. Nii nad saavadki sõpradeks, ning hakkavad maailma uudistama. Vahepeal aga hakkab tema õde – Margo kohtuma ühe kena poisiga, türklasega. Aga peale õnnestumata kinoskäiku koos emaga saab Margo aru, et see poiss pole see õige ning jätab ta järele.
Kuid Larry kutsub endale külla kaheks inimest, ning nad peavad selle pärast teisse majja kolima, mis on tibukollast värvi, kuna sealne mööbel on lagunenud, siis sõidavad nad uut mööblit ostma, kui kahjuks satuvad nad kogemata kirikusse, kus peavad suudlema pühaku jalgu. Kuigi ema ja Gerald jalgu ei suudelnud, vaid ainult mängisid seda, siis Margo suudles jalgu päriselt, ja soovis, et tal vistrikud ära kaoks. Kuid kahjuks sai ta sealt nakkuse – gripi. Kui ta voodis igavles, uurisid Roger ja Gerry igasuguseid loomi, kes nende aias elasid. Eriti jäid Geraldile silma kilpkonnad, kes tema kodu lähedal elasid, ta jälgis nende pulmasid ning pojade munadest välja koorumist. Loomulikult võttis ta ka ühe muna endale kollektsiooni. Samal ajal aga, täitis nende maja Larry sõprade otsatu vool. Kuna Gerald jäi oma õpetajast ilma, siis saadeti ta linna prantuse keelt õppima. Suve hakul aga tuli talle õpetajaks Peter, kes oli just ülikooli lõpetanud. Vahepeal leidis Gerry endale uue looma – rätsupoja, kelle nimeks sai Odysseus. Kuna Geraldil oli sünnipäev, siis sai ta endale kingituseks paadi, loodusraamatu, kaks kursikat – Punksi ja Köötsi...
Tuli talv, ning mõningate juhuste tõttu läks maja teine korrus põlema ja nendele pidi külla tulema vanatädi Hermione, keda nende pere ei sallinud ja nad pidid kolima väiksemasse majja, et mitte lasta nende tädil nende majas elada. Nad kolisid lumivalgesse majja. Seal sai Gerry jälgida gekosid ja palvetajaritsikaid. Kuid järsku leiti Geraldile jälle õpetaja – mr.Kralefsky. Õnneks oli õpetaja lindudehull ja sellepärast sai ta Geraldiga kenasti läbi. Ühel päeval, Gerry alpikannimetsas koos koertega puhkas leidis ta kaks harakapoega ja võttis nad endale hoolealuseks. Neid hakati hüüdma parlarakateks. Tänu Geraldi emale tuli nende majja uus koer – Dodo, kes oli emane. Kuna ta oli emane, siis sai ta kolme isase koeraga majas kiiresti emaks ja sai ühe kutsika, keda ta igalpool kaasas tassis.
Varsti sai Gerry endale uued hoolealused – kilpkonna, kelle nimi oli Vana Vulks, kaks nastikut, viis kuldkala, ja sunnitöölise Kostis Panopoulose käest kajaka nimega Alecko. Siis toimus võõrutuspidu. Kahjuks tormasid aga sellel ajal isaskoerad majja, ja hakkasid Dodot taga ajama. Kui kõik koerad majast välja visatud olid, oli kogu tuba, kus koerad mässasid sulgi, vett ja karvu täis. Kuid siis pidid nad Korfult lahkuma, nad jätsid kõikidega hüvasti ja sõidsid laevaga Inglismaale.

Tegevus toimub Kreeka saarel nimega Korfu. Tegevus toimub aastatel 1933-1939.
Peategelane on terve perekond. Sellesse perekonda kuuluvad Larry, kes on 23-aastane, Leslie 19-aastane, Margo 18-aastane. Gerry ise on alles 10-aastane maailmauudistaja. Neil on ka koer Roger.Nad reisivad Inglismaalt Kreekasse Korfu saarele.Esialgu asuvad nad elama maasikaroosasse majja. Külaliste kutsumisega jääb see maja väikeseks.See vahetatakse tibukollase maja vastu. Seal toimub väike põleng. Ning nad peavad jälle oma elamise välja vahetama. Nad asuvad elama lumivalgesse majja. Neid aitab nende toimingute juures Spiro. Gerry õpetajaks saab Georg. Gerry on kõige suuremas vaimustuses looduslootundides. Georg õpetab teda kuidas teha looduses vaatusi ja kuidas neid üles märkida.Gerryt huvitavad igasugused elusolendid: konnad, putukad, linnud. Ta õpib hästi tundma pääsupere askeldusi. Tal on maod, skorpionid, lepatriinud, voodriämblikud ja muud loomad.Leslie valmistab Gerryle sünnipäevaks paadi, mille nimeks pandi `` Plasku- Punnpepu.``Tihti tehti paadisõitusid ja peeti piknikke. Maja oli ühtelugu külalistest tulvil. Ema jäitundideks kööki toitu valmistama.Gerry pidi õpinguid jätkama ja selleks pidid nad kõik Inglismaale tagasi sõitma.